Natūralūs, sintetiniai, dirbtiniai akmenys – kas tarp jų bendro ir kuo skiriasi?

Jei domitės papuošalais iš akmenų, kaip ir aš, tikriausiai matėte įvairius terminus, apibūdinančius įvairius akmenis. Kaip pvz.: natūralus deimantas, sintetinis deimantas, natūralus agatas, sintetinis turkis. Kartais jų pavadinimai būna panašūs, bet labai skiriasi kaina. Ar kada susimąstėte: natūralūs, sintetiniai, dirbtiniai akmenys – kas tarp jų bendro ir kuo skiriasi?

Natūralūs akmenys

Natūralūs akmenys yra gana savaime suprantamas dalykas. Jei sakome, jog tai natūralus akmuo, vadinasi jis sukurtas natūraliai, t.y. be žmogaus įsikišimo. Natūralūs akmenys yra brangesni dėl jų retumo. Rasti deimantą ar safyrą, sukurtą natūraliomis priemonėmis, yra daug sunkiau ir užima daug daugiau laiko nei sukurti juos laboratorijoje, o be to egzistuoja ribotas skaičius natūralių akmenų.

Nors natūralūs akmenys kilę iš žemės, jie dažnai žmogaus rankomis apdorojami, kad taptų lygiais, blizgančiais brangakmeniais, kuriuos matote papuošaluose. Natūralus nešlifuotas arba „neapdorotas“ deimantas labiau atrodys kaip nuobodi uoliena nei brangakmenis. Deimantų apdirbėjų darbas yra nušlifuoti šią neapdorotą formą ir pridėti briaunų, sukuriančių daugiamatį blizgesį, kurį mes siejame su deimantais. Natūralūs brangakmeniai taip pat dažnai termiškai apdorojami, siekiant pagerinti jų spalvą, pavyzdžiui, natūralus rubinas paverčiamas sodresniu raudonu.

Natūralių brangakmenių pranašumas yra tas, kad jie yra labiau vertinami. Priklausomai nuo to, kas su jais bus daroma, jie taip pat gali atrodyti „tikresni“ nei sintetiniai akmenys, nes juose yra natūralių inkliuzų ir mažiau ryškių spalvų nei kai kurių sintetinių atitikmenų.

Laboratorijoje sukurti akmenys

Sintetinius akmenis gamina žmogus laboratorijoje ir jie taip pat vadinami „laboratorijoje išaugintais“ arba „sukurtais laboratorijoje“. Nors jie neatsiranda natūraliai, sintetiniai akmenys turi identiškas savybes, kaip ir jų natūralūs atitikmenys, ir jie gaminami sukuriant tokią aplinką, kurioje brangakmeniai auga natūraliai. Fizinė sudėtis tarp natūralių ir sintetinių akmenų nesiskiria.

Vienas iš laboratorijoje sukurtų akmenų privalumų yra tai, kad jie yra tvaresni. Kadangi jie auginami laboratorijoje, natūrali aplinka nėra trikdoma, o jų gamybai reikia mažiau gamtos išteklių. Kitas privalumas yra kaina. Laboratorijoje sukurtas akmuo kainuos pigiau nei natūralus akmuo, nes jis yra ne toks retas. Laboratorijoje sukurti akmenys taip pat turi mažiau natūralių priemaišų ir atrodo „tobuliau“, nes juose nėra tiek daug natūralių inkliuzų dėl kontroliuojamos aplinkos, kurioje jie gaminami.

Dirbtiniai akmenys

Dirbtiniai arba imitaciniai akmenys – tai akmenys, sukurti taip, kad atrodytų kaip natūralūs brangakmeniai, tačiau neturi tų pačių fizinių ar cheminių savybių. Sintetiniai ir natūralūs akmenys turi tą pačią molekulinę sudėtį, o dirbtiniai akmenys yra visiškai skirtingos medžiagos. Pvz. cirkonis imituoja deimantą, bet nėra tos pačios medžiagos, jis vadinamas dirbtiniu, netikru, imituojančiu ir modeliuojančiu. Dėl savo panašumo į briliantus, cirkoniai labai dažnai naudojami kaip briliantų pakaitalas juvelyrikos dirbiniuose.

Pagrindinis dirbtinių akmenų pranašumas yra kaina. Jie yra dar pigesni nei sintetiniai akmenys, todėl jie yra mėgstami madinguose papuošalai. Dirbtiniai deimantai, tokie kaip moissanitas, dažnai naudojami žieduose, atrodo panašiai kaip deimantai, bet už daug prieinamesnę kainą.

Apdoroti natūralūs brangakmeniai

Yra daug brangakmenių apdorojimo ir patobulinimo būdų, naudojamų norint pagerinti natūralų brangakmenį. Dažnai kaitinimas naudojamas spalvai pagerinti ir šilko inkliuzams išlydyti. Kai kurie žmonės visus apdorotus akmenis laiko sintetiniais arba sukurtais brangakmeniais. Bet čia jau kiekvieno asmeninė nuomonė. Aš manau, kad turėtų egzistuoti riba iki kurios apdorotas akmuo galėtų vadintis natūraliu, o jei akmuo yra labai daug apdorojamas, jis turėtų priklausyti sintetinių akmenų kategorijai.

Taigi, koks akmuo yra geriausias?

Dauguma mūsų parduotuvėje papuošalams naudojamų akmenukų yra natūralūs: agatas, akvamarinas, kvarcas ir t.t.. Dalis natūralių akmenukų apdoroti karščiu: juodasis akmuo, vyšninis kvarcas, kai kurios agato rūšys ir pan., dalis sintetinių: hovlitas, turkis, malachitas ir pan..

Visa tai yra asmeninis pasirinkimas! Tai priklauso nuo jūsų biudžeto, jūsų pasirinkimo tarp natūralesnių ar ryškesnių spalvų, kiek vertinate brangakmenio „tobulumą“ ir daugybę kitų veiksnių. Tas akmuo, kuris geriausiai atitinka jūsų stilių, ir yra tobulas akmuo Jums.

produktų kategorijos:

Eiti į pradinį puslapį: www.akmenukai.eu 

Grįžti į straipsnius: Tai įdomu

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top