Talismanai ir amuletai

Žmonijos istorijoje galima rasti daug įrašų apie tai, kaip konkretūs daiktai, kurių galia buvo tikima, buvo naudojami pagalbai, apsaugai ar norint įgauti tam tikrų savybių. Šias savybes, jų manymu, suteikė Dievas arba tam tikra dievybė, priklausomai nuo asmens įsitikinimų. Talismanai naudojami jau tūkstančius metų, tačiau ir šiandien jie dar neprarado savo aktualumo.

Kas yra talismanas?

Žodis talismanas kilęs iš arabų kalbos žodžio „tilasm“ – magiškas paveikslas. Lietuvių kalbos žodyne žodis „talismanas“ aprašomas taip: tai daiktas, kuris, jį turinčio ar su savimi nešiojančio įsitikinimu, teikiąs laimės, pasisekimo.

Vikipedijoje rašome, jog Talismanas – daiktas, paprastai nedidelis, manoma, magiškas ir nešantis sėkmę, apsaugantis nuo nelaimių, stiprinantis magines galias. Kaip ir amuletas, talismanas dažnai gali būti brangakmenis, tauraus metalo dirbinys, papuošalas. Senovėje talismanu būdavo sumedžioto gyvūno kūno dalis, medžio, akmens raižinys. Buvo tikima, kad užmušto gyvūno galia pereina į talismaną ir neša laimę bei apsaugą jo nešiotojui.

Dabartinėje kultūroje talismanu dažnai vadinamas emociškai brangus, nuolat su savimi turimas daiktas, kuriam jo savininkas priskiria magiškų savybių (pvz.,rašiklis, pakabukas, apyrankė ir kt.).

Kas yra amuletas?

Kalbant apie Amuletus (lot. amuletum – tai, kas nešiojama ant savęs), tai – nedidelis prie kūno laikomas daiktas, tariamai turintis magiškos galios, galintis apsaugoti nuo nelaimių ar kitokio blogio: gina savininką nuo piktųjų jėgų, nuveja bėdą, apsaugo nuo nesėkmių, ligų, piktos lemties, blogo žmogaus, negeros akies, perspėja apie nelaimę. Manoma, kad amuleto pavadinimas kilęs iš arab. „hamalet“- pakabutis.

Amuletai visais laikais buvo priemonė apsisaugojimui ir gynybai. Tikintys vadinamąja bioenergija teigia, kad amuletai saugo nuo neigiamos energijos poveikio.

Jau prieš tūkstančius metų žmonės tikėjo priemonėmis, padedančiomis apsisaugoti nuo piktųjų jėgų. Pirmykštis žmogus, nudobęs žvėrį, užsikabindavo jo dantų vėrinį sau ant kaklo, tikėdamas, kad žvėries galia persiduos jam nešiojant iš jų padarytus amuletus. Ir dabar žmonės nesąmoningai ar tikėdami esama galia ant kaklo nešioja amuletus.

Dažnai amuletai yra papuošalai su tam tikrais simboliais. Tai gali būti metaliniai (sidabriniai, auksiniai, žalvariniai) raktų pakabukai, juvelyriniai papuošalai su brangakmeniais, taip pat įvairūs akmenys, gintaras, kriauklės. Paprastai, nešiojami paslėpti po rūbais įvairiose kūno vietose, dažniausiai kabinami ant kaklo.

Lietuvoje akmens amžiaus kapuose randama žvėrių dantų amuletų; senojo geležies amžiaus – žvėrių figūrėlių iš žalvario. Gintaro dirbiniai taip pat būdavo nešiojami kaip amuletai .


Talismanų ir amuletų skirtumai

Daugelis žmonių žodžius talismanas ir amuletas vartoja kaip sinonimus. Tačiau tarp abiejų terminų yra keletas svarbių niuansų.

Amuletas apibrėžiamas kaip „papuošalas ar mažas papuošalas, kuris, kaip manoma, apsaugo nuo blogio, pavojų ar ligų.  Talismanas, taip taip pat gali būti papuošalas ar mažas papuošalas, tačiau jis neša sėkmę bei gerą energiją. Amuletas naudojamas apsaugai, „neigiamai“ energijai atstumti, o skirtingai nuo amuleto, talismanas naudojamas „teigiamai“ energijai ar pageidaujamiems  dalykams pritraukti.

  • Talismanas: pritraukia teigiamą energiją ir jėgą;
  • Amuletas: atbaido neigiamas energijas ir apsaugo.

Talismanai, amuletai ir brangakmeniai

Įrodymai, kad brangakmeniai buvo naudojami ankstyvaisiais laikais kaip amuletai ir talismanai, randami daugelyje senovės įrašų. Daugelis mokslininkų mano, kad tikėjimas magišku šių akmenų panaudojimu paskatino juos naudoti kaip asmeninių papuošalų objektus. Manoma, kad akmenys, kurie turėjo būti geri ar blogi, buvo pasirinkti dėl savo natūralios formos, kuri reiškė gyvūno ar žmogaus kūno dalies formą. Kita vertus, brangiųjų akmenų dėvėjimas greičiausiai buvo susijęs ir su ryškių spalvų patrauklumu ir noru parodyti kaip savo skiriamąjį ženklą, kuris pritrauktų dėmesį ir susižavėjimą.

Nors yra daugybė amuletų ir talismanų tipų, juos vienija tai, kad juos naudoję žmonės tikėjo jų galia ir, kad šie pasirinkti objektai gali paveikti jų pasaulį. Laikui bėgant, tam tikri brangakmeniai buvo priskirti savaitės dienoms, metų mėnesiams, zodiako ženklams ir sezonams. Kai kuriems brangakmeniams dėl jų spalvos buvo priskiriamos tam tikros galios ir gydomosios savybės. Pavyzdžiui, žalieji akmenys buvo naudojami nuo akių ligų, rausvi akmenys, tokie kaip koralai ir rubinai, buvo naudojami nuo kraujavimo, mėlyni akmenys galėjo nuraminti tamsią dvasią ir atnešti šviesą, o geltoni akmenys buvo susiję su kepenų ligomis, tulžies ligomis. Buvo tikima, kad šie brangakmeniai atneš sėkmę nešiotojui ir saugos nuo pavojų.


Šiandien vis dažniau vėl dėvimi įvairūs amuletai ir talismanai, o ir brangakmenių simbolika nesumažėjo. Tai ypač pasakytina apie gimimo mėnesio akmenis. Įprasta, kad žmonės nešioja pakabučius ar žiedus su brangakmeniu, atitinkančiu jų gimimo mėnesį. Vis dar manoma, kad šie daiktai teigiamai veikia naudotojo gyvenimą, saugo ir gydo. Manoma, kad jie spinduliuoja energiją. Svarbu pažymėti, kad anksčiau mėnesiams priskirti brangakmeniai šiek tiek skyrėsi nuo šiuolaikinio sąrašo. Pavyzdžiui, senovės hinduistų gimimo akmuo sausio mėnesį buvo rubinas, o šiuolaikinis gimimo akmuo yra granatas. Gražūs gimtadienio akmenų papuošalai šiandien vis dar vertinami dėl savo simbolikos, prasmės ir savo galių.

Nesunku suprasti, kodėl per visą istoriją brangakmeniams buvo skirta tiek daug galios ir priskiriamos įvairios energijos. Jų grožis ir nepaaiškinamas tobulumas padarė juos paslaptingais objektais. Tad dar ir šiandien brangakmeniai vis dar labai vertinami kaip statuso, simbolikos ir grožio rodikliai. Ne veltui mūsų parduotuvėje kiekvieno papuošalo aprašyme galite rasti ir konkretaus akmens savybes, pagal kurias galite rinktis papuošalus.

Kaip išsirinkti?

Talismanas turi būti harmonijoje su žmogumi, neprieštarauti jo prigimčiai ir gamtai. Talismaną reikėtų rinktis atsižvelgiant į žmogaus gimimo datą, zodiako ženklą, gimimo mėnesį ir kt.

Amuleto pasirinkimas yra daug lengvesnis – jūs tiesiog žinote, kokią norite gauti apsaugą. Renkantis amuletą, naudinga tuo pat metu atsižvelgti į šio mineralo, kaip galimo talismano, savybes.

Pavyzdžiui, jei apsaugai nuo piktos akies pasirinksite papuošalus iš ametisto, kuris tinka Zodiako ženklui ar gimimo datai, nepamirškite, kad tai sustiprins ir su ametistu siejamas savybes, tokias kaip apdairumas, nesavanaudiškumas, dosnumas, ištikimybė, santūrumas, sąžiningumas, atkaklumas, draugiškumas, supratimas, atgaila, kuklumas. Šalia viso to, ametistas bet kuriuo atveju saugos jus nuo piktos akies.

Kaip išsirinkti akmenis, jei netiki amuletų ar talismanų poveikiu?

Papuošalai su brangakmeniu – talismanai ar amuletai: padeda siekti tikslų, sėkmės ir klestėjimo, rasti meilę ir supratimą. Net tie, kurie visiškai netiki amuletų ir talismanų poveikiu, papuošalus su brangakmeniais turėtų rinktis bent jau pagal spalvą. Galų gale, neabejotina, kad brangakmenių spalva turi įtakos emocinei ir psichologinei gerovei. Raudoni kristalai – rubinas ir raudonasis turmalinas – gerai malšina stresą, gerina imunitetą ir suteikia ištvermės. Jie laikomi amuletais nuo ligų ir bėdų. Oranžiniai akmenys – gintaras, karneolis ir oranžinis koralas išlaisvina žmogų. Jie stiprina valią ir toleranciją kitiems žmonėms. Įvairių atspalvių geltoni akmenys, kurie tonizuoja kūną, gerina regėjimą, stiprina nervų sistemą, skatina smegenų veiklą. Citrinas, geltonasis topazas, chrizoberilas skatina apetitą ir mažina nemigą. Žalia yra nemirtingumo ir pačios gamtos spalva. Žalieji kristalai – smaragdas, aventurinas ir nefritas ramina, suteikia ramybės ir saugumo jausmą, sukuria harmonijos, pusiausvyros ir gaivumo pojūtį. Kaip amuletas, turkis, mėlynas topazas ir safyras, mėlyni brangakmeniai saugo nuo drąsių veiksmų, ryžtingus ir energingus žmones nuo neatsargių veiksmų ir neapgalvotų sprendimų. Violetiniai akmenys laikomi poetų ir filosofų akmenimis. Jie yra žinių simboliai. Ametistas, ametrinas ir čaroitas ramina ir stiprina nervų sistemą. Akmenys naudingi kūrybingų profesijų žmonėms: jie didina našumą ir prisideda prie dvasinio asmens augimo.

Bet kokiu atveju tikėti ar ne magiškomis brangakmenių savybėmis yra jūsų pasirinkimas. Talismanai, amuletai, gimimo akmenys – tai vis tie patys nuostabūs gamtos kūriniai su savo spalvomis, charakteristikomis, savybėmis  ir t.t. Manau, jog nieko neprarasite prieš įsigydami vienokį ar kitokį papuošalą pasidomėję konkrečių akmenų savybėmis, bet niekada nepamirškite ir savo vidinės intuicijos, nuojautos ar traukos, juk tik Jūs patys geriausiai žinote ko jums reikia!

Norėdami sužinoti daugiau apie tai, kaip pasirinkti akmenį, spustelėkite čia ir perskaitykite straipsnį „Kaip išsirinkti savo akmenį? Akmenys pagal zodiako ženklą.

Visi natūralūs akmenys turi puikų savybių paketą, todėl prie mūsų parduodamų papuošalų visada rasite papildomą konkrečių akmenų aprašymą. Mėgaukitės naršydami parduotuvėje ir sužinokite daugiau apie brangakmenius ir jų savybes!

Jei reikia papildomos pagalbos renkantis ypatingą prekę, susisiekite, mums bus malonu jums padėti!

produktų kategorijos:

Eiti į pradinį puslapį: www.akmenukai.eu 

Grįžti į straipsnius: Tai įdomu

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top